Jak zaplanować remont mieszkania?

Odczuwalna poprawa sytuacji w gospodarce coraz częściej jest widoczna przez zwykłych Polaków. Przeciętny Kowalski z roku na rok się bogaci. Dla wielu z nas tempo to jest w dalszym ciągu zbyt wolne, jednak coraz więcej osób stać na zakup własnego dom u. Często są to lokale z rynku wtórnego, które żądają remontu. Nic dziwnego – jako naród nie boimy się wyzwań, a przy wielu rodzinach znajduje się wujek budowlaniec, tata elektryk czy kuzyn złota rączka. Kupowane mieszkania coraz częściej nabywamy za gotówkę – co jest coś więcej niż oznaką wzrostu zamożności Polaków, ale również zwiększającej się mobilności. Sporo mieszkań kupowanych jest w celach inwestycyjnych. Mieszkania do remontu nie są jednak od razu gotowe na przyjęcie nowego najemcy. Konieczne jest przeprowadzenie kompleksowych prac, które nierzadko mają przetrwać kolejne kilkadziesiąt lat. Jak więc właściwie zaprojektować remont i na jakie możliwości zwrócić uwagę? O naszym poniżej.
 

Wymiana stolarki okiennej i drzwiowej

 


Do ważnych prac dotyczących remontem apartamentu mieszkalnego należy ocena stanu stolarki okiennej i drzwiowej. Przy zależności od lokalizacji kupowanego mieszkania, jego stanu – zarówno zakres remontu jak i również jego koszty mogą się znacząco różnić. Lokale o niskim standardzie z zasady wymagają wymiany i okien i drzwi, co może wiązać się z wydatkiem nawet na poziomie kilkunastu tysięcy złotych. Najtańsze wrota zewnętrzne czy okna zwerbujemy poniżej tysiąca złotych. Jeżeli konieczny jest zakup stolarki okiennej drewnianej, na wzór do mieszkania w dom u objętym ochroną konserwatora, koszt ten może wzrosnąć o kilkaset procent. Wymianę stolarki okiennej i drzwiowej wskazane jest zaplanować już na wstępie renowacji. Często po zamówieniu powinniśmy czekać na wyprodukowanie i montaż drzwi czy okien nawet do kilku tygodni, jeśli nie są osiągalne od ręki. Wymiana ludzi elementów mieszkania wymaga także często uszkodzenia elementów elewacji – poprzez podkucie czy zamurowanie szczelin. Po takich pracach konieczne jest katalogów zabezpieczenie i dostosowanie służące do wyglądu lokalu. Wymiana otworów okiennych po ostatnim malowaniu ścian byłaby nie tylko bardziej kosztowna, ale i długotrwała.

 

 

Zmiana układu pomieszczeńSłużące do ciężkich i brudnych zadań należy również zmiana układu pomieszczeń. Otwarcie kuchni w salon, połączenie łazienki z ubikacją czy zmiana ilości pokojów to prace, które często wymagają wyburzeń jak i również stawiania nowych konstrukcji murowanych. Coraz częściej część robót można rozwiązać łatwiej, używając stelaże i ściany z karton-gipsu. Porządny remont wraz z reguły będzie jednak wzmacniany o trwalsze rozwiązania. Powinno się zwrócić uwagę na jedną rzecz, która często intryguje osoby remontujące lokal: gruzu będzie o wiele większą ilość wia dom ości, niż się wydaje! Operacje przy wyburzeniach są bardzo ciężkie i niebezpieczne, dobrym wyborem będzie więc skorzystanie z oferty firmy wyspecjalizowanej w takich pracach. Murowanie nowych ścian też nie powinno się do najlżejszych prac. Zaś musimy jeszcze pamiętać o bardzo ważnej rzeczy: poprawka układu pomieszczeń może żądać również przeniesienie lub zmianę układu istniejących już instalacji, takich jak elektryczna, gazowa czy wodno-kanalizacyjna.

 

 

Wymiana aplikacjiW lokalach wybudowanych kilkadziesiąt lat temu, praktycznie zawsze konieczna jest wymiana aplikacji. Aluminiowa instalacja elektryczna być może stwarzać zagrożenie pożarowe, nieszczelne rury kanalizacyjne mogą doprowadzić do zalania, a kiepsko podłączona instalacja gazowa być może w pewnym momencie spowodować prawdziwą tragedię. Kontrola wszystkich instalacji i w razie potrzeby ich naprawę lub wymiana powinny okazać się jednym z najważniejszych nakładów w budżecie kupującego. Od czasu stanu instalacji zależeć będzie przecież bezpieczeństwo osób znajdujących się w mieszkaniu. Nadmienione wcześniej zmiany układu obszarów mogą bezpośrednio wpływać na koszt wykonania lub uaktualnieniu instalacji wszystkich typów. Dobrym rozwiązaniem jest więc rozplanowanie wszystkich połączeń jeszcze zanim rozpoczęciem prac remontowych. Podłączenia instalacji warto zlecić fachowcom posiadającym niezbędne uprawnienia – dzięki czemu będziemy mieć gwarancję jakości wykonanych prac. Koszta związane z wymianą instalacji są bardzo różne – wymiana instalacji elektrycznej przy kawalerce to koszt od 2 do 5 tyś złotych, w większym mieszkaniu może to być poniekąd ponad 10 tysięcy złotych. Prace hydrauliczne z definicji są tańsze, choć zamiana całego pionu również ma możliwość być kosztowna.

 

 

Łazienka


Jednym z największych wydatków związanych z remontem mieszkania jest również łazienka. Remont tego pomieszczenia najczęściej bezpośrednio wiąże się z ingerencją w instalację wodną i elektryczną. Przemiana wanny na prysznic, położenia umywalki czy toalety, zaś nawet proste przesunięcie gniazdka o kilka centymetrów warto wykonać wraz z wymianą wszystkich instalacji. Koszt zadań przy wykończeniu niewielkiej łazienki w kawalerce wyniesie także od około 2 do 5 tysięcy złotych. W dodatku dojdą koszty materiałów, Sprawdz to które zależą jedynie od wyobraźni właściciela mieszkania. Najtańsze uporządkowanie zmieści się w kilku tysiącach złotych do postaci "pod klucz", dla innych osób wydatek kilkunastu tyś złotych na same płytki do łazienki to minimum. Wszystko zależeć będzie od czasu zasobności portfela inwestora bądź wielkości wcześniej zaplanowanego budżetu.

 

 

Wykończenie ścian


W starszym budownictwie większość lokali budowana była bez zachowania każdego pionów i poziomów. Niejednokrotnie różnice z oczekiwanymi stanami są bardzo różne. Częstokroć fachowiec musi prostować ścianę na całej długości i wysokości lub nie wydaje się w stanie tego wykonać wyjąwszy znaczącej utraty metrażu pubu. Jeśli decydujemy się w remont kapitalny, warto przeprowadzić go dobrze. Zamiast łatwych do montażu płyt kartonowo-gipsowych można zastosować tynki standardowe. Choć czas ich schnięcia, a z tego powodu i renowacji jest dłuższy, to standard lokalu nie opadnie poprzez wiele lat. Początkowo sporo osób pomija też wydatek malowania ścian – ma możliwość to być nawet kilkanaście złotych za metr kwadratowy, natomiast i to bez uwzględnienia kosztów farby. Najtańsze farby ścienne kupimy za 100-200 złotych i starczy to na pomalowanie niewielkiej kawalerki. Duże i wysokie dom u w których używamy najdroższych farb mogą wygenerować kilkanaście tysięcy złotych kosztu.

 

 

PodłogiDobry remont kapitalny nie powinna obyć się bez alternacji podłóg. Obecnie najczęściej stosowanym rozwiązaniem w mieszkaniach są panele podłogowe. Dostępne będą w olbrzymiej gamie kolorów, kształtów, barw. Często wykorzystywane są też podłogi wraz z płytek lub z desek: klejonych i litych. Każde z rozwiązań ma trochę inną trwałość i różne zastosowanie. Oczywiście w zależności od środków finansowych mamy możliwość za kilkaset złotych wykończyć podłogę najtańszymi panelami po kawalerce lub też przeznaczyć kilkadziesiąt tysięcy złotych na wykończenie mieszkania litym drewnem egzotycznym sprowadzanym na specjalistyczne zamówienie. Pomiędzy oboma skrajnościami istnieje olbrzymie pole służące do wyboru. Dla większości osób właściwym rozwiązaniem będzie co najmniej zakup paneli podłogowych na temat grubości 8 milimetrów i klasie ścieralności AC4. Pozwoli to na jednoczesne maksymalizowanie wytrzymałości podłogi i zredukowanie wydatków Przy wymianie podłóg pamiętajmy o kosztach robocizny: niektóre sklepy oferują zestaw w cenie produktu lub za niewielką opłatą. Przedsiębiorstwa działające na rynku dają tą usługę w wartości około 15 złotych za metr kwadratowy. Do wydatków tych zaliczyć można wciąż podkłady pod panele lub listwy przypodłogowe. To koszty które często pomijane istnieją przy pierwszej analizie wydatków remontu.

 

 

KuchniaO jak wiele koszt AGD będzie bardzo różny i zależeć będzie tylko od fantazji właściciela mieszkania, to koszty szafek wykonywanych na zamówienie jesteśmy wstanie oszacować z dość niemałym prawdopodobieństwem. Firmy stolarskie oferują takie produkty najczęściej w przedziale od nawet powyżej 1000 złotych do więcej niż 3000 złotych za metr bieżący. W niewielkiej kuchni koszt mebli wyniesie mniej więcej 2-5 tysięcy złotych, w dużych mieszkaniach i tuż przy zastosowaniu najlepszych materiałów mamy możliwość zobaczyć rachunek opiewający na kwotę nawet 10 razy większą. Ułożenie i zakup mebli warto zaplanować w wczesnym etapie remontu. Wytwarzanie mebli na zlecenie obstaje często od 2 służące do nawet 8 tygodni. W tym czasie można nawet przeprowadzić wszystkie pozostałe prace remontowe. Dobrze więc wcześniej odpowiednio zrobić pomiary i dostosować rozkład instalacji elektrycznej, gazowej lub wodno-kanalizacyjnej do układu ekwipunku AGD i mebli.

 

 

Szafy wnękoweUsługi stolarskie po remontowanych mieszkaniach często nie zaakceptować ograniczają się jedynie do zabudowy w kuchni. Coraz częściej korzystamy również spośród szaf zabudowanych w korytarzach czy pokojach. Takie rozwikłania są wygodne, trwałe, zaś jednocześnie niekoniecznie drogie. Duża liczba szaf może zostać wyprodukowana i zmontowana w wartości do 3000 złotych, czasami nawet z uwzględnieniem przyciągających dodatków czy luster. Wytwórczość szafy na wymiar ma możliwość zająć kilka tygodni, podobnie jak ma to miejsce przy meblach kuchennych. Warto więc planować te zakupy jednocześnie, a najlepiej zlecić usługę jednej firmie. Nie jedynie ułatwi to zamówienie i pracę stolarzowi, ale niejednokrotnie będzie też kartą przetargową do zbicia ceny mebelków o kilkaset złotych.

 

 

Meblowanie i ozdabianie


Wykonanie wszelkich prac remontowych to nie koniec. Bardzo ważne wydaje się właściwe wysprzątanie lokalu – po długim remoncie często kurz może osiadać na meblach czy ścianach nawet przez wiele tygodni. Wówczas gdy ten etap mamy za sobą, warto umeblować mieszkanie i zadbać, by stało się przytulne. Elementy na przykład poduszki, świeczki czy zasłonki nie kosztują dużo, a istnieją w stanie zdecydowanie polepszyć wygląd i komfort lokalu. Niezależnie od tego czy mieszkanie kupujemy dla siebie czy z przeznaczeniem na wynajem.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “Jak zaplanować remont mieszkania?”

Leave a Reply

Gravatar